Ekspozicijų maršrutai
I maršrutas
Reprezentaciniai apartamentai – tai didikų Gelgaudų, valdžiusių Panemunės pilį 1759–1832 m., svarbiausios priėmimams ir gyvenimui skirtos patalpos. Daugelis dvarų Lietuvoje buvo atnaujinti XIX a., todėl Panemunės pilies reprezentaciniai apartamentai, menantys Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikus, yra unikalūs ir leidžia patirti senosios Lietuvos didikų kasdienybę.
Panemunę įsigijus Antanui Anuprui Gelgaudui, vėliau tapusiam Žemaitijos kunigaikštystės valdytoju – Žemaičių seniūnu, buvo atnaujinta pilis. Vietoj uždaros pilies, nugriovus šiaurinį korpusą, buvo suformuotas prancūziškas garbės kiemas, vadinamasis cour d’honneur, o pietiniame korpuse, taip pat pagal prancūzišką pavyzdį, suplanuoti reprezentaciniai apartamentai.
Reprezentacinį apartamentą, į kurį patenkama pakilus laiptais iš vestibiulio į antrąjį aukštą, sudarė šios patalpos:
- Geltonasis kambarys (prieškambaris)
- Dangiškasis salonas
- Dvylikos kolonų salonas
- Rožinis kabinetas (buduaras)
- Galerija
- Valgomasis
- Kredensas
- Pokylių salė.
Panemunės pilies reprezentaciniuose apartamentuose išlikę sienų tapybos fragmentai (50-70 proc.) didžia dalimi mums liudija apie klasicizmo, ampyro ir bydermejerio stilių puošybos madas:
- klasicizmo tapytojai įkvėpimo sėmėsi iš XVIII a. Italijoje naujai atrastų antikinių paminklų dekoro, kurį neretai gana tiksliai pakartodavo, gėrėdamiesi ornamentų plastika ir ritmika, tačiau nesureikšmindami pirmtakų naudotų prasmių;
- reprezentatyvią ampyro ornamentiką XIX a. pradžioje propagavo Prancūzijos imperatoriaus Napoleono Bonaparto rūmų dailininkai. Jų pasekėjai sugebėjo kartais visai nedidelėmis ornamentinėmis ar simbolinėmis detalėmis išryškinti galios ir valdžios idėjas. Klasicizmo ir ampyro stiliai egzistavo vienu metu, todėl jiems būdinga ornamentika retai aptinkama „švariu“ pavidalu. Interjeruose abu stiliai susiliedavo į vieną darnų junginį;
- jauki šeimyninio gyvenimo vizija ėmė sklisti XIX a. 2–4 dešimtmečiais iš vokiškų kraštų – Prūsijos ir Austrijos. Šiandien to laiko dailė žinoma bydermejerio stiliaus pavadinimu. Pastarasis laikotarpis taip pat yra susijęs su Europoje išpopuliarėjusia visuotinės sodininkystės idėja, kurią bydermejerio kūrėjai pritaikė tiek sienų tapyboje, tiek ir kurdami naujo tipo baldus. Nemažai išlikusių Panemunės pilies interjero puošybos elementų turi tiesioginių aliuzijų su sodų menu.
II maršrutas
Panemunės pilies virtuvė – unikali ekspozicjja, pristatanti XVIII a. pabaigos Lietuvos dvarų virtuvių ypatybes.
Virtuvė pilies pietiniame korpuse buvo įrengta XVIII a. antroje pusėje, pilį valdant didikų Gelgaudų šeimai. Ankstesnė virtuvė, kurios pėdsakus aptiko archeologai, buvo senuosiuose Eperješų rūmuose, rytiniame pilies korpuse (planuojami korpuso restauravimo darbai).
Didikų Gelgaudų virtuvė jau galėjo būti įrengta pagal naujosios – prancūziškos – virtuvės, vadinamosios cuisine nouvelle, tendencijas, kurios nuo XVIII a. vidurio plito ir Lietuvoje. Virtuvės, arba dažniausiai Lietuvoje buvę atskiri virtuvės pastatai, vadinamosios virtuvinės oficinos, buvo skirtos maistui ponų šeimoms ir svečiams ruošti. Dažnai jose gyveno virėjas su padėjėjais. Panemunės pilies virtuvė integruota į bendrą pilies struktūrą, bet jos išplanavimas būdingas kitų dvarų virtuvėms. Virtuvę sudaro:
- pagrindinė virtuvės patalpa, vadinamoji kuknia,
- kepykla, vadinamoji piekarnė,
- maisto podėlio patalpa, vadinamoji spižarnė (joje – vaistinėlės ekspozicija),
- virtuvės kambarys, vadinamoji kuknios stancija.
Skamba intriguojančiai? Lauksime apsilankant virtuvės ekspozicjoje ir atrandant šias archaiškas Lietuvos dvarų virtuvių paslaptis!
Panemunės pilis anksčiau turėjo keturis bokštus, šiuo metu yra išlikę du. Į vieną iš jų siūlome užlipti ir iš 26,5 metrų aukščio pasigrožėti atsiveriančiais Panemunės pilies parko ir Panemunių regioninio parko vaizdais. Bokštą sudaro septyni aukštai ir rūsys.
LEGENDINIS KALĖJIMAS
Bokšto pirmame aukšte, pro grindyse esančią angą, galima matyti beveik šešių metrų gylio rūsį. Ankstyvuoju pilies raidos laikotarpiu šiame rūsyje galėjo būti kalėjimas. Apie šią mistinę vietą ekskursijos metu išgirsite ne vieną legendą.
GELGAUDO BIBLIOTEKA
Antrame bokšto aukšte buvo pilies šeimininko Gelgaudo biblioteka – dalis privataus pilies šeimininko Gelgaudo apartamento, kurį sudarė keturios patalpos – prieškambaris, miegamasis, garderobas ir biblioteka. Dabar šis istorinis pilies šeimininko apartamentas yra padalintas į dvi dalis – garderobą ir biblioteką galite aplankyti, lipdami į bokštą, o prieškambaris ir miegamasis tapo viešbučio numeriu, tad jame galite apsistoti nakvynei.
APŽVALGOS AIKŠTELĖ
Nuo Gelgaudo bibliotekos, įveikę dar penkis aukštus, atsidursite 26,5 metrų aukštyje, iš kur atsiveria Panemunės pilies parko ir Panemunių regioninio parko panoramos.